اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

23شهریور 1400
0 نظر

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار:

می­ توان گفت اخذ اقامت ترکیه از طریق کار یکی از گزینه های مناسب برای مهاجرت و زندگی در ترکیه می­ باشد. در ترکیه فرصت شغلی زیادی وجود دارد و به دلیل اینکه این کشور توریستی است کار در صنعت توریسم بسیار متنوع می باشد. اخذ اقامت ترکیه از طریق کار این مزیت را دارد که فرد علاوه بر داشتن درآمد مناسب می ­تواند با پرداخت مالیات و تمدید اقامت خود،  نسبت به اخذ اقامت دائم اقدام نماید.

برای اطلاعات بیشتر درباره اقامت، به انواع اقامت ترکیه مراجعه نمائید.

برای اخذ این نوع اقامت باید یک شرکت معتبر در ترکیه از متقاضی دعوت به همکاری نماید یعنی شرکت معتبر در ترکیه بنا به نیاز خود ابتدا باید یک آگهی در ترکیه ثبت کند و اگر شخصی که شهروند ترکیه است و دارای پاسپورت ترکیه بود پیدا نشد، می­ تواند از متقاضی درخواست همکاری نماید. یعنی اولویت ابتدا با فردی است که ساکن ترکیه است و پاسپورت ترکیه را دارد.

در صورتیکه متقاضی موفق به کسب این اقامت شد باید به وی اجازه کار هم داده شود. برای اخذ اجازه کار ابتدا باید وارد سایت www.turkiye.gov.tr  (پورتال دولت الکترونیک ترکیه) شود و تمامی مدارک خواسته شده از جمله مدارک تحصیلی و سایقه کار را آپلود کند وقتی درخواست آنلاین از طریق پورتال دولتی الكترونیك پر می شود، كارفرما موظف است كه به صورت شخصی یا پستی درخواست را به  وزارت کار ترکیه ارائه کند. وزارت کار ترکیه به مدت 30 روز کاری درخواست متقاضی را بررسی می­ کند و نتیجه را از طریق پست الکترونیکی اعلام می­ کند. پس از صدور اجازه کار توسط وزارت کار، متقاضی باید ظرف مدت 90 روز به نمایندگی خارجی ترکیه مراجعه نماید و ویزای کاری خود که یکساله می ­باشد را دریافت کند. بعد از پایان یکسال اجازه کار برای همان شغل و محل کار به مدت سه سال تمدید می شود و بعد از این سه سال مجوز کار به مدت شش سال دیگر به او داده خواهد شد. برای تمدید اجازه کار، متقاضی باید 2 ماه قبل از پایان مجوز یا حداکثر 15 روز پس از پایان مدت مجوز، به وزارت کار مراجعه کند و نسبت به تمدید اجازه کار خود اقدام نماید.

اگر متقاضی حداقل 8 سال به صورت مداوم در ترکیه اقامت داشته باشد و اشتغال به شغل داشته باشد، اجازه کار دائم برای او صادر خواهد شد و چنانچه متقاضی به مدت 5 سال اقامت خود را تمدید نماید به وی اقامت دائم داده خواهد شد.

مدارک لازم برای ویزای کار در ترکیه

 • دفترچه اقامت
 • ارائه برگه اقامت و پاسپورت
 • یک قطعه عکس
 • کد ملی جمهوری ترکیه که از سوی اداره امنیت ترکیه و مخصوص تبعه خارجی(متقاضی)
 • برگه درخواست کار + پیشنهاد کاری از کارفرما
 • برگه درخواست الکترونیکی
 • مدارک صحت کمپانی که درخواست کار شما را تأیید نموده اند.
 • آدرس ایمیل کارفرما
 • کد رمز دولتی کارفرمای خود

  ساعت کاری در ترکیه:


  ساعت کاری در ترکیه:

  در ترکیه معمولا هر کارمند 45 ساعت در هفته در روزهای دوشنبه تا جمعه مشغول به کار است و معمولا 14 روز قادر به رفتن تعطیلات با حقوق است و این میزان بسته به شغل کارمند متغیر می باشد و نسبت به ساعت کاری تغییر می کند.

پیام بگذارید