انواع روش های دریافت اقامت ترکیه

مجوز اقامت ترکیه مجوزی است برای اقامت بیش از ۳ ماه در ترکیه برای اهدافی مانند کار، تحصیل و زندگی. اجازه اقامت به شما امکان می دهد در ترکیه زندگی کنید، تحصیل کنید، ازدواج کنید، شماره مالیاتی بگیرید، حساب بانکی باز کنید، ملک بخرید، سرمایه گذاری کنید. اگر هدف شما از مهاجرت به ترکیه کار است، فقط به یک مجوز کار نیاز دارید که به عنوان اجازه اقامت نیز عمل می کند. چه کسانی باید اقامت ترکیه بگیرند؟ چه کسانی از دریافت اقامت ترکیه معاف هستند؟ انواع روش های اقامت ترکیه چیست؟ مراحل دریافت اقامت ترکیه چگونه است؟ با خواندن این مطلب پاسخ تمام سوالات را خواهید یافت.

برای گرفتن اقامت ترکیه چندین روش پیش پای شماست و می توانید برحسب نیاز و بودجه خود یکی از این روش ها را انتخاب کنید. در ادامه شما را با انواع روش های دریافت اقامت ترکیه آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید:

چه کسانی به مجوز اقامت ترکیه نیاز دارند؟

هر فردی که به قصد اقامت بیش از سه ماه در این کشور به ترکیه نقل مکان می کند، پس از ورود باید مجوز اقامت ترکیه را دریافت کند. بدون اجازه اقامت، اقامت شما در ترکیه غیرقانونی تلقی می شود.

بیشتر بخوانید: جریمه اضافه ماندن در ترکیه و ممنوعیت ورود به ترکیه بعد آن

چه کسانی از دریافت مجوز اقامت ترکیه معاف هستند؟

مجوز اقامت ترکیه مجوزی است برای اقامت بیش از ۳ ماه در ترکیه برای اهدافی مانند کار، تحصیل و زندگی. اجازه اقامت به شما امکان می دهد در ترکیه زندگی کنید، تحصیل کنید، ازدواج کنید، شماره مالیاتی بگیرید، حساب بانکی باز کنید، ملک بخرید، سرمایه گذاری کنید. اگر هدف شما از مهاجرت به ترکیه کار است، فقط به یک مجوز کار نیاز دارید که به عنوان اجازه اقامت نیز عمل می کند. چه کسانی باید اقامت ترکیه بگیرند؟ چه کسانی از دریافت اقامت ترکیه معاف هستند؟ انواع روش های اقامت ترکیه چیست؟ مراحل دریافت اقامت ترکیه چگونه است؟ با خواندن این مطلب پاسخ تمام سوالات را خواهید یافت.

برای گرفتن اقامت ترکیه چندین روش پیش پای شماست و می توانید برحسب نیاز و بودجه خود یکی از این روش ها را انتخاب کنید. در ادامه شما را با انواعروش های دریافت اقامت ترکیهآشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

چه کسانی به مجوز اقامت ترکیه نیاز دارند؟

هر فردی که به قصد اقامت بیش از سه ماه در این کشور به ترکیه نقل مکان می کند، پس از ورود باید مجوز اقامت ترکیه را دریافت کند. بدون اجازه اقامت، اقامت شما در ترکیه غیرقانونی تلقی می شود.
بیشتر بخوانید:جریمه اضافه ماندن در ترکیه و ممنوعیت ورود به ترکیه بعد آن
 

چه کسانی از دریافت مجوز اقامت ترکیه معاف هستند؟

۶ گروه از افراد هستند که از گرفتن اقامت ترکیه معاف هستند

آپاترید ها:  اصطلاحاً به شخصی اطلاق می‌‌گردد که دارای تابعیت خاصی نباشد.
افرادی که دارای برگه محافظت بین المللی باشند
تبعه کشورهایی که بنا به شرایط سیاسی با ترکیه قراداد عدم اخذ اجازه اقامت بسته باشند
شهروندان ترکیه که دارای کارت ملی آبی باشند حتی اگر در خاک ترکیه اقامت نداشته باشند.
افرادی که در سازمان های بین المللی (بر اساس تفاهمنامه) در ترکیه مشغول به کار باشند.
ماموران کنسولگری ها و دیپلمات ها به همراه خانوادهایشان که از وزارت امور خارجه کشورشان معرفی شده باشند و در ترکیه مشغول به کار باشند نیاز به دریافت اقامت ترکیه ندارند.
اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند، از این شرط معاف خواهید بود
شما یک “گواهی ثبت” برای درخواست حفاظت بین المللی دارید.
بر اساس کنوانسیون های متقابل یا چندجانبه که جمهوری ترکیه نیز عضو آن است، از مجوز اقامت معاف هستید.
شما یک افسر دیپلماسی یا کنسولگری هستید که در ترکیه دفتر دارید.
شما برای دفاتر نمایندگی موسسات بین المللی در ترکیه کار می کنید.
شناسنامه شما حاوی یکی از برچسب های زیر است:
“متقاضی حمایت بین المللی”
“وضعیت حفاظت بین المللی”
“بی تابعیتی”
شما یک مجوز کار معتبر دارید.
حال به موضوع اصلی خودمان می پردازیم یعنی روش های دریافت اقامت ترکیه

راندوو اقامت ترکیه چیست؟

دولت ترکیه به برخی از کشورها از جمله ایران اجازه این را داده که با پاسپورت ترکیه تا ۹۰ روز بدون نیاز به ویزا اقامت داشته باشند اما چنانچه بخواهید بیش از این مدت در ترکیه حضور داشته باشید باید برای گرفتن راندوو اقامت ترکیه اقدام کنید.

راندوو چیست؟

راندوو به معنی گرفتن وقت ملاقات و مصاحبه با افسر مهاجرت در اداره مهاجرت ترکیه (گوج ایدارسی) می باشد. برای گرفتن وقت ملاقات ابتدا باید وارد سایتe-ikamet.goc.gov.trشوید و فرم ها را پر کنید این ملاقات برای این است شخصی که تصمیم به مهاجرت و اقامت به ترکیه می گیرد بتواند مدرک مورد نیاز اداره مهاجرت را در تاریخ تعیین شده ارائه دهد بعد از اتمام پر کردن فرم درخواست سیستم به صورت خودکار تاریخ و زمان و کد ثبت نام را برای شما ارسال می کند.

چند نکته درباره راندوو اقامت ترکیه که باید آن را بدانید:

تاریخ و ساعت مشخص شده قابل تغییر نیست و شما باید تا قبل از ۹۰ روزی که بدون ویزا می توانید در ترکیه اقامت داشته باشید، اقدام به گرفتن راندوو کنید
اگر برای شما مشکل پیش بیاید و نتوانید در روز تعیین شده حضور داشته باشید تا یک روز قبل از تاریخ مشخص شده اقدام به ابظال آن بکنید و مجدد برای دریافت راندو اقدام کنید
ایمیل و شماره تماس خود را به درستی وارد کنید
همه افراد خانواده حتی کودکان نیاز به راندوو جداگانه دارند 
بعد از وقت راندوو می توانید با شماره ۱۵۷ (شماره اطلاع رسانی پرونده های اقامتی) تماس بگیرید و از روند پرونده خود مطلع شوید.

انواع روش های دریافت اقامت ترکیه:

بسته به نوع ویزای شما، هدف درخواست و مدت اقامت در نظر گرفته شده در ترکیه، می توانید برای یکی از مجوزهای اقامت زیر درخواست دهید:

اقامت توریستی ترکیه:

اقامت توریستی اقامتی است که به متقاضی اجازه این را میداد که برای مدت حداکثر یکسال مجوز اقامت در ترکیه را داشته باشد. در گذشته افراد با اجاره ملک می توانستند اقامت توریستی ترکیه را دریافت کنند ولی از اواسط سال 2022 دولت ترکیه اعلام کرد کسانیکه قصد دارند برای بار اول ملک اجاره کنند به آنها اقامت توریستی داده نخواهد شد. در حال حاضر به کسانیکه با اجاره آپارتمان قصد دارند برای بار اول اقامت دریافت کنند به آنها اقامت نمیدهند و 80 درصد درخواست ها رد می شود.

اقامت خانوادگی ترکیه:

اقامت خانوادگی همانطور که از اسمش پیداس اقامتی است که می توانید برای خانواده خود دریافت کنید. حال اینکه این اقامت شامل چه کسانی می شود و دارای چه شرایطی می باشد را در ادامه برایتان می گوئیم.

اجازه اقامت خانوادگی را می توان به همسر خارجی یک تبعه ترکیه، فرزندان خردسال و فرزند خارجی تحت تکفل وی اعطا کرد. اسپانسر باید درآمد کافی برای حمایت از متقاضیان اجازه اقامت داشته باشد تا بتواند مجوز را دریافت کند.

اقامت خانوادگی ترکیه شامل چه کسانی می شود و چطور باید دریافت کرد؟

اقامت خانوادگی ترکیه شامل افراد درجه یک از جمله پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و … می­ شود. حال شاید برای شما سوال پیش بیاید که چطور می­ توانید اقامت خانوادگی  را دریافت کنید که در ادامه شما را با روند دریافت آن آشنا خواهیم کرد.

کدام دسته از افراد می توانند برای خانواده خود اقامت خانوادگی دریافت کنند؟

افرادی که حداقل یک سال در ترکیه زندگی کرده باشند و مجوز و اجازه اقامت در ترکیه را دارند می­ توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود و یا فرزندی که نیاز به مراقبت دارد، درخواست اقامت خانوادگی بدهند. به این فرد حامی گفته می ­شود و باید بتواند هزینه ­های زندگی افراد خانواده را تامین کند.
چنانچه متقاضی دارای بیش از یک همسر باشد، تنها به یکی از همسرانش اجازه اقامت خانوادگی داده می­ شود، اما در خصوص فرزندان، برای تمامی آنها اجازه اقامت صادر می ­شود. فرزندان زیر ۱۸ سال دارای اقامت خانوادگی بدون نیاز به دریافت اقامت تحصیلی می توانند در مقطع ابتدایی و راهنمایی در ترکیه، به تحصیل بپردازند و فرزندان بالای ۱۸ سال نیازمند دریافت اقامت تحصیلی هستند.
درخواست این اقامت برای فرزندانی که یکی از والدینشان خارج از کشور باشد نیازمند رضایت نامه است.

شرایط اخذ مجوز اقامت خانوادگی:

برای اینکه بتوانید اقامت خانوادگی را درخواست بدهید باید دارای شرایط زیر باشید:

اولین شرط توانایی مالی است و باید حداقل دستمزد را داشته باشد و سهم هر فرد کمتر از یک سوم حداقل دستمزد نباشد.
حامی باید پوشش بیمه پزشکی همه اعضا خانواده را داشته باشد.
حداقل یکسال از اقامت حامی در ترکیه گذشته باشد و آدرس وی در سیستم ثبت آدرس، ثبت شده باشد.
ارائه برگه عدم سوء سابقه که نشان دهد فرد در ۵ سال گذشته مرتکب جرمی که بر نظم خانواده تاثیر بگذارد، نشده.
برخورداری از خانه مناسب با استاندارد­های سلامت و ایمنی

مدارک مورد نیاز جهت درخواست اقامت خانوادگی:

۴ قطعه عکس
پر نمودن فرم درخواست مجوز اقامت
ارائه اصل و کپی مدرکی معتبر مثل گذرنامه
ارائه سندی که نشان دهد آدرس در سیستم ثبت شده است.
ارائه سابقه کیفری دریافت شده از مقامات مربوطه کشور خود و یا در صورت اقامت در کشور ترکیه، از مقامات قضایی این کشور اخذ شده باشد.
ارائه اصل کارت شناسایی حامی
ارائه کپی کارت شناسایی حامی
بیمه سلامت تمامی افراد خانواده حداقل در یکی از موارد زیر:
اثبات برخورداری فرد از خدمات بهداشتی (در محدوده قراردادهای دو جانبه تامین اجتماعی)
ارائه مدارک تامین اجتماعی این کشور
ارائه مدرکی مبنی بر درخواست برد به تامین اجتماعی جهت برخورداری از بیمه
ارائه بیمه سلامت خصوصی (این بیمه بر اساس وزارت خزانه داری تاریخ ۲۰۱۴/۰۶/۰۶ و بخشنامه شماره ۹/۲۰۱۴ است)
اثبات توانایی مالی فرد حامی

نکاتی که باید در ارتباط با اقامت خانوادگی بدانید:

اقامت حداکثر برای مدت ۳ سال صادر می­ شود.

چنانچه فرزندی دارید که در ترکیه دانش آموز است و زیر ۱۸ سال دارد نمی تواند حامی شما باشد و برای شما اقامت خانوادگی دریافت کند. به زبان ساده تر باید بگوئیم که اگر فرزندتان در مدارس ترکیه محصل است اجازه گرفتن اقامت خانوادگی ترکیه را نخواهد داشت.

دلایل عدم تمدید اجازه اقامت خانوادگی:

در صورتیکه فرد در عرض ۱ سال بیشتر از ۱۸۰ روز خارج از ترکیه باشد.
در صورتیکه ثابت شود با هدفی بجز اهداف اجازه اقامت خانوادگی، اقامت درخواست شده است.
در صورتی که حکم اخراج از کشور و یا ممنوعیت ورود به کشور در مورد فرد وجود داشته باشد.

اقامت دانشجویی ترکیه:

اگر با هدف ثبت نام در آموزش ابتدایی یا متوسطه در ترکیه هستید، می توانید اجازه اقامت دانشجویی دریافت کنید. اگر قبلاً مجوز اقامت خانوادگی دارید، به این مجوز نیاز نخواهید داشت.
همچنین اگر قصد دارید در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، آموزش تخصصی پزشکی (TUS) و آموزش تخصصی دندانپزشکی (DUS) در مقاطع بالاتر تحصیل کنید، واجد شرایط درخواست برای این اقامت خواهید بود.

اقامت کاری ترکیه:

می­ توان گفت اخذ اقامت ترکیه از طریق کار یکی از گزینه های مناسب برای مهاجرت و زندگی در ترکیه می­ باشد. در ترکیه فرصت شغلی زیادی وجود دارد و به دلیل اینکه این کشور توریستی است کار در صنعت توریسم بسیار متنوع می باشد. اخذ اقامت ترکیه از طریق کار این مزیت را دارد که فرد علاوه بر داشتن درآمد مناسب می ­تواند با پرداخت مالیات و تمدید اقامت خود،  نسبت به اخذ اقامت دائم اقدام نماید.

به طور کلی ۲ روش برای دریافت اقامت کاری پیش روی شماست پیدا کردن کارفرما در این روش شما باید یک کارفرمای ترک پیدا کنید که به حرفه شما نیاز داشته باشد و شما را استخدام کند. این کارفرما برای شما اقامت کاری دریافت می کند. در نظر داشته باشید که صرفا با دریافت اقامت کاری شما مجاز به کار کردن نیستید و باید مجوز کار را هم دریافت کنید. راه اندازی کسب و کار برای خودتان در این روش شما می توانید در ترکیه برای خودتان کسب و کاری راه اندازی کنید. ولی باید بدانید که فقط راه اندازی کسب و کار و گرفتن اقامت کاری کافی نیست. شما باید مجوز کار را هم دریافت کنید. برای دریافت مجوز کار باید ۵ نیروی ترک را به استخدام خود در بیاورید و تمام حقوق، بیمه و مزایای آنها را پرداخت کنید.

برای اخذ این نوع اقامت باید یک شرکت معتبر در ترکیه از متقاضی دعوت به همکاری نماید. در صورتیکه متقاضی موفق به کسب این اقامت شد باید به وی اجازه کار هم داده شود. برای اخذ اجازه کار ابتدا باید وارد سایتwww.turkiye.gov.tr(پورتال دولت الکترونیک ترکیه) شود و تمامی مدارک خواسته شده از جمله مدارک تحصیلی و سایقه کار را آپلود کند وقتی درخواست آنلاین از طریق پورتال دولتی الكترونیك پر می شود، كارفرما موظف است كه به صورت شخصی یا پستی درخواست را به  وزارت کار ترکیه ارائه کند. وزارت کار ترکیه به مدت 30 روز کاری درخواست متقاضی را بررسی می­ کند و نتیجه را از طریق پست الکترونیکی اعلام می­ کند. پس از صدور اجازه کار توسط وزارت کار، متقاضی باید ظرف مدت 90 روز به نمایندگی خارجی ترکیه مراجعه نماید و ویزای کاری خود که یکساله می ­باشد را دریافت کند. بعد از پایان یکسال اجازه کار برای همان شغل و محل کار به مدت سه سال تمدید می شود و بعد از این سه سال مجوز کار به مدت شش سال دیگر به او داده خواهد شد. برای تمدید اجازه کار، متقاضی باید 2 ماه قبل از پایان مجوز یا حداکثر 15 روز پس از پایان مدت مجوز، به وزارت کار مراجعه کند و نسبت به تمدید اجازه کار خود اقدام نماید. اگر متقاضی حداقل 8 سال به صورت مداوم در ترکیه اقامت داشته باشد و اشتغال به شغل داشته باشد، اجازه کار دائم برای او صادر خواهد شد و چنانچه متقاضی به مدت 5 سال اقامت خود را تمدید نماید به وی اقامت دائم داده خواهد شد.

مدارک لازم برای ویزای کار در ترکیه:

دفترچه اقامت
ارائه برگه اقامت و پاسپورت
یک قطعه عکس
کد ملی جمهوری ترکیه که از سوی اداره امنیت ترکیه و مخصوص تبعه خارجی(متقاضی)
برگه درخواست کار + پیشنهاد کاری از کارفرما
برگه درخواست الکترونیکی
مدارک صحت کمپانی که درخواست کار شما را تأیید نموده اند.
آدرس ایمیل کارفرما
کد رمز دولتی کارفرمای خود

اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه:

همان طور که می دانید اتباع خارجی چندین کشور و ایرانیان مجاز هستند تا ۹۰ روز بدون نیاز به ویزا در ترکیه سکونت داشته باشند ولی افرادی که قصد دارند بیشتر از این مدت در ترکیه حضور داشته باشند باید اقدام به دریافتاقامت ترکیه نمایند که یکی از بهترین و آسانترین روش ها، اقامت ترکیه از طریق خرید ملک است.

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک:

تا قبل از تاریخ ۲۶ آپریل ۲۰۲۲ کسانیکه قصد سرمایه گذاری و خرید ملک در این کشور را داشتند و می خواستند با خرید ملک اقامت ترکیه را دریافت کنند بدون هیچ محدودیتی می توانستند ملک خریداری کنند و اقامت دریافت کنند ولی از این تاریخ به بعد دولت ترکیه قانونی را وضع کرد و طبق این قانون کسانیکه قصد خرید ملک در این کشور  را دارند و میخواهند به واسطه آن اقامت ترکیه دریافت کنند، در شهرهای بزرگ باید ارزش ملک آنها حداقل ۷۵ هزار دلار و در شهرهای کوچک ۵۰ هزار دلار باشد.

شهرهای بزرگ ترکیه:

این شهرهایی که نام میبریم شهرهای بزرگ ترکیه محسوب می شود و باید ارزش ملک خریداری شده حداقل ۷۵ هزار دلار باشد تا اقامت داده شود.

 1. ADANA
 2. ANKARA
 3. DENIZLI
 4. DIYARBAKIR
 5. BALIKESIR
 6. BURSA
 7. ERZURUM
 8. ESKISEHIR
 9. ANTALYA
 10. AYDIN
 11. GAZIANTEPE
 12. HATAY
 13. ISTANBUL
 14. IZMIR
 15. MANISA
 16. KOCAELI
 17. KONYA
 18. SAKARYA
 19. SAMSUN
 20. MARDIN
 21. MERSIN
 22. TEKIRDAG
 23. MUGLA
 24. TRABZON
 25. VAN
 26. KAYSERI

برای گرفتن اقامت ترکیه از طریق خرید ملک افراد به چند دسته تقسیم       می شوند:
برای گرفتن اقامت ترکیه از طریق خرید ملک افراد به چند دسته تقسیم می شوند
دسته اول: افرادی که در ترکیه املاک و مستغلات زیر 400 هزار دلار خریداری می‌کنند
این افرارد باید در شهرهای بزرگ ملکی به ارزش حداقل ۷۵ هزار دلار و در شهرهای کوچک باید ملکی به ارزش حداقل ۵۰ هزار دلار خریداری کنند.  این نوع اقامت شامل اعضای خانواده یعنی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال میشود.

دسته دوم: افرادی که در ترکیه املاک و مستغلات به ارزش بالای 400 هزار دلار خریداری می کنند
این افراد می توانند با خرید ملک با ارزش بیش از 400 هزار دلارپاسپورت ترکیهدریافت کنند و دیگر نیازی به دریافت اقامت و تمدید های پی در پی آن نیست زیرا فرد شهروند ترکیه محسوب می‌شود و بدون هیچ محدودیتی می تواند در ترکیه ورود و خروج داشته باشد. در این راستا تیم سوینچ گلوبال می تواند شما را برای دریافت اقامت و پاسپورت ترکیه همراهی کند. همچنین اگر قصد خرید ملک در ترکیه را دارید، ما به شما پروژه و ملک های مناسب با بودجه شما را معرفی می کنیم.

مزایای خرید ملک در ترکیه:

اولین مزیت اصلی و مهم خرید ملک، اجازه اقامت در این کشور است
در شرایطی که شما بیش از ۲۵۰ هزار دلار ملک خریداری کنید، پاسپورت ترکیه دریافت خواهید کرد
مالیات در ترکیه کم است، ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی، از نظر ملک و مستغلات ارزان تر است.

اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت:

برای اخذ این اقامت متقاضی باید پس از ثبت شرکت، اجازه کار دریافت کند تا بتواند اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت را دریافت نماید که مدت زمان اقامت یکساله می باشد و می­توان پس از5سال تمدید، اقامت بلند مدت را دریافت کرد.لازم به ذکر است که شرکت ثبت شده باید در این5سال فعال باشد.

نکته اقامت از طریق ثبت شرکت این است که چون روند ثبت شرکت زمان زیادی را در بر می گیرد متاضی ابتدا باید ویزای توریستی6ماهه را دریافت کند و پس از گذشت این مدت و اخذ اجازه کار از وزارت کار می تواند برای اقامت بلند مدت اقدام نماید.
 
اعتبار مجوز اقامت ترکیه

اعتبار مجوز اقامت در ترکیه به نوع مجوزی که دارید بستگی دارد
اجازه اقامت کوتاه مدت می تواند حداکثر برای دو سال در یک زمان صادر شود.
مجوزهای اقامت طولانی مدت با اعتبار نامحدود صادر می شود.
اعتبار مجوز اقامت دانشجویی به مدت زمان تحصیل بستگی دارد. اگر دوره تحصیل شما کمتر از یک سال باشد، مدت اجازه اقامت نمی تواند از دوره تحصیل بیشتر شود.
اجازه اقامت خانواده ممکن است برای یک دوره حداکثر سه سال در یک زمان صادر شود.
مجوز اقامت بشردوستانه حداکثر برای مدت یک سال اعطا و تمدید می شود.
اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان برای مدت سی روز صادر می شود.

تغییر قوانین اخذ اقامت ترکیه 2022:

سوالات مربوط به اخذ اقامت توریستی

با توجه به قانون جدید آیا میتونم آپارتمان اجاره کنم و اقامت توریستی بگیرم؟
پاسخ این سوال خیر است. دولت ترکیه اعلام کرده دیگر با اجاره آپارتمان به هیچ تبعه خارجی اقامت توریستی نخواهد داد.
میخوام برم ترکیه و بار اولمه میخوام آپارتمان اجاره کنم و اقامت توریستی بگیرم من هم شامل این قانون میشم؟
بله شما هم شامل این قانون میشید. از تاریخ 10 فوریه 2022 به کسانی که بار اولشان است که میخواهند خانه اجاره کنند، اقامت توریستی داده نمی شود.
من اقامت توریستی دارم آیا با توجه به قانون جدید اقامت من برای سال بعدی تمدید میشه؟
خیر اقامت توریستی دیگر تمدید نمی شود. شما یا باید ترکیه را ترک کنید یا نوع اقامت خود را به اقامت کاری یا اقامت از طریق خرید ملک تغییر دهید.
من میخوام دانشگاه ثبت نام کنم و اقامت بگیرم آیا اقامت میدن؟
پاسخ این سوال هنوز معلوم نیست. وزیر کشور ترکیه درباره اقامت ها گفته برخی از افراد به صورت فیک در دانشگاه ها ثبت نام میکنند تا بتوانند اقامت ترکیه دریافت کنند ولی ما به آنها اجازه این کار را نمی دهیم.
من میخوام برای کارای پزشکی و درمانی بیام ترکیه آیا به من اقامت میدن؟
خیر. وزیر کشور ترکیه اعلام کرده افرادی که برای اقامت پزشکی اقدام می کنند و می خواهند اقامت توریستی دریافت کنند به آنها اقامت داده نخواهد شد. این افراد باید بعد از اتمام کارهای پزشکی سریعا ترکیه را ترک کنند.

سوالات مربوط به اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

من میخوام ملک بخرم و اقامت بگیرم اقامت من از نوع اقامت توریستی محسوب میشه؟
خیر کسانیکه ملک خریداری می کنند اقامت آنها از نوع تاشینماز است.
اگه ملک بخرم و اقامت بگیرم بعد از چند سال می تونم پاسپورت ترکیه بگیرم؟
با این روش به شما پاسپورت ترکیه داده نمی شود. در گذشته امکان این وجود داشت که بعد از 5 الی 8 سال تمدید کردن اقامتتان برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید ولی در حال حاضر قوانین سخت تر شده است.
فرزند من 12 سالشه و میخوام ملک بخرم و هم خودم و هم فرزندم اقامت بگیریم آیا باید به فرزند 12 ساله خودم هم تو سند ملکی سهم بدم؟
اگر می خواهید فرزند شما هم اقامت تاشینماز دریافت کند بله در غیر این صورت می توانید به فرزندتان سهم ندهید و برایش اقامت خانوادگی دریافت کنید.

منبع:خبرگزاری‌های رسمی کشور ترکیه

 


پیام بگذارید